Sadržaj
Kolagen o kojem se sve više priča u svijetu kozmetike zapravo je skup blisko povezanih bjelančevina koje su građene kao trostruka bjelančevinska uzvojnica. Promatrano s obzirom na njegovu strukturu, kolagen je gotovo istoznačnica vezivnog tkiva kojeg čine vezivne stanice i međustanična tvar koja ih okružuje. Također, one se ubraja u tzv. skeletne bjelančevine, uz keratin i elastin.
Gdje pronalazimo ovu bjelančevinu
Kolageni su sastojak kolagenih i retikularnih vlakana u međustaničnoj tvari potpornog tkiva poput hrskavice, kostiju i vezivnog tkiva te bazalnih membrana. Oni služe za gradnju međustanične tvari svih vrsta vezivnih tkiva zbog čega kolagen u tijelu još nazivamo i međustanični cement.
Kolagen je glavna bjelančevinska komponenta kože, kostiju i vezivnog tkiva, a kolagenske niti čine oko 80 % vezivnog tkiva ljudskog organizma. Neki od pojavnih oblika kolagenskih vlakana su:
- netopljiva vlakna
- fibrili
- mreže
- ligamenti
Zajedno s elastinom, kolagen podupire vezivno tkivo poput tetiva i ligamenata.
Vrste kolagena
Danas je poznato čak 19 različitih vrsta kolagena, a posebno su važne ove četiri vrste:
- tip I koji nalazimo u kostima
- tip II koji nalazimo u hrskavici
- tip III koji nalazimo u embrionalnim tkivima te u krvnim žilama, maternici i gastrointestinalnom traktu kod odraslih
- tipa V koji nalazimo u bazalnim membranama
Prva tri tipa kolagena predstavljaju 90 % kolagena te se pojavljuju u obliku fibrila.
Pročitajte i sljedeći članak: Moj Optik je destinacija za popravak vida
Sinteza u ljudskom organizmu
Kada govorimo o sintezi kolagena u ljudskom organizmu, važno je znati da njega organizam sam sintetizira. Isto tako, važno je imati na umu da starenjem stopa obnove kolagena opada i to na način da ga nakon 25. godine života ljudsko tijelo gubi po stopi od 1,5 % godišnje.
Osim starenjem, kolagen se može gubiti i kao posljedica trajnih preopterećenja uslijed profesionalnog bavljenja sportom, fizičkim aktivnostima ili uslijed autoimunih bolesti. Takvo gubljenje nije dobro jer je on potreban ljudskom organizmu za rast i zamjenu istrošenih tkiva, zacjeljivanje i obnovu ozlijeđenih tkiva.
Posljedice nedostatka kolagena
Na koji god način da je došlo do nedostatka kolagena u organizmu, posljedice će biti vidljive u vidu pojave bora, celulita, suhoće kože, kože i kose bez sjaja, poremećaja oblika tijela uslijed poremećaja koštano-mišićnog sustava.
A to posljedično dovodi i do ukočenosti, artritisa i mišićnih ozljeda te poremećaja funkcije imunološkog sustava.
Navedeni nedostatak može se nadomjestiti uzimanjem vitamina C kao i različitih dodataka prehrani koji su u zadnje vrijeme vrlo popularni.
Također pročitajte članak o hrani za starije pse kojima je potrebno više bjelančevina za održavanje zdrave težine.